Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

NIK: coraz mniej budynków komunalnych, winni zarządcy

2015-04-17

NIK: coraz mniej budynków komunalnych, winni zarządcy

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła pracę zarządców najstarszych budynków komunalnych.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła pracę zarządców najstarszych budynków komunalnych. Wyniki analizy stanu technicznego tego rodzaju nieruchomości w okresie 2011-2013 r. wskazują na postępujący proces niszczenia obiektów. Wiele z nich wymaga rozbiórki, dlatego eksperci przewidują, że zasób mieszkań komunalnych wkrótce zostanie znacznie ograniczony, co przy rosnącym zapotrzebowaniu na takie lokale stanowi poważne zagrożenie dla gospodarki mieszkaniowej i komunalnej – gminom trudniej będzie zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób o niskich dochodach. Z danych zebranych przez NIK wynika, że liczba gminnych budynków wymagających przeprowadzenia remontów bądź napraw wzrosła do 90 proc., a zasób mieszkań nadających się do użytkowania zmniejszył się o 10 proc.

Kontrola wykazała również, że lokalne samorządy mają do czynienia tzw. luką remontową, tj. różnicą między kosztami prac remontowych a rzeczywistymi środkami budżetowymi przeznaczanymi na ten cel. W ciągu dwóch lat zmniejszono nakłady na remonty i naprawy. Raport NIK stawia w niekorzystnym świetle działania zarządców najstarszych budynków komunalnych (75 proc. wszystkich budynków objętych kontrolą to te wybudowane przed 14 sierpnia 1961 r.). Blisko dwie trzecie zarządców nie korzystało ze źródeł zewnętrznych w celu otrzymania dofinansowania do remontu.

W 43 proc. przypadków nie wykonywano prawidłowo zaleceń nadzoru budowlanego. Co więcej, lokalne władze nie sprawdzały regularnie, czy zarządcy wywiązują się z obowiązków określonych w ustawie Prawo budowlane. Ponad 70 proc. protokołów z kontroli okresowych stanu budynków było niekompletnych. W ocenie NIK, większość zarządców popełniało błędy w tym zakresie, a w 81 proc. budynków ujętych w raporcie w ogóle nie kontrolowano stanu technicznego lub wykonywano kontrole z opóźnieniem.
 

Źródło: KRN.pl | 2015-04-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniahale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Strzelińskimieszkania na sprzedaż powiat Bartoszyckidomy na wynajem gmina Lipce Reymontowskielokale użytkowe na wynajem gmina Zalewomieszkania na sprzedaż w Dąbrowa-Borzedomy na wynajem w Kępie Wólczyńskiejdomy na sprzedaż w Łomnicy

Deweloperzy

);